Nebojme se a pojďme spolu do toho

ať jste nováčci či nadšenci, radost vám uděláme na konci

Proč si pořídit slepice

radost a užitek pro děti i rodiče

Máte‑li domek se zahradou je to snadná volba. Slepice jsou totiž poměrně nenáročná zvířata, která zvládnou obstarat i děti. Užitkovost slepic je velká. Chovají se pro vejce, maso, na okrasu a slepičí trus platí za kvalitní hnojivo. Poslední dobou je trendem chovat slepici jako domácího mazlíčka. Co vlastně takové hejno slepic potřebuje? Kurník s hřadem, hnízda na snášku a výběh na dvorku nebo zahradě. Slepice totiž patří mezi ptáky řádu hrabaví. A to doslova. Mají rády prostor, kde mohou hrabat a hledat něco dobrého na zob, takže pokud upřednostňujete na zahradě anglický trávník, není hejno slepic ta správná volba. Slepice jsou nenároční a vděční tvorové, kteří zbytky z Vaší kuchyně jako jsou slupky, odkrojky ovoce a zeleniny či skořápky vajec, hmyz objevený při hrabání nebo krmné směsi, které obsahují všechny potřebné vitamíny a minerály, přemění na něco skvělého. Vejce! Pokud s chovem slepic začínáte, tak jsme vám připravili pár rad, které Vám snad budou inspirací do začátku.

Než začneme s chovem

trochu z legislativy

Musíme si ověřit, zda obecní či městská vyhláška neomezuje chov slepic např. úplným zákazem chovu, množstvím slepic, umístěním atd. Pokud není žádné omezení, tak by měla být dodržena minimální vzdálenost kurníku od hranice vašeho pozemku 2 metry. V rámci dobrých sousedských vztahů je dobré si i promluvit s nejbližšími sousedy, které váš chov může ovlivnit, obzvlášť pokud si plánujete pořídit do chovu kohouta. Ono vidět každý den nevrlou sousedku s kruhy pod očima není asi to správné sousedské soužití.

Slepice

pro užitek nebo krásu

Nejdříve se musíte rozhodnout, proč chcete slepice chovat. Jedná se vám o užitek z vajec, nebo o líhnutí kuřátek a účast na chovatelských výstavách?

  • pokud chcete chovat slepice pro užitek, tak doporučujeme hybridní druhy slepic, které jsou speciálně pro tento účel vyšlechtěné. Budete mít vysokou snášku vajec 270 – 320 ks/rok, avšak bez možnosti je dále množit. To je i naše cesta.
  • v případě, že chcete mít hezky zbarvená čistokrevná plemena slepic s možností dalšího množení, vykoupenou však nízkou snáškou vajec 100 – 190 ks/rok, tak běžte do plemene slepic, které vás nejvíce zaujme. Ideální je navštívit chovatelskou výstavu ve svém okolí a pobavit se s chovateli, jelikož chov je náročnější než u hybridů.

Kolik vajec na rodinu

Dobrého není nikdy dost

Pro příklad uvádíme spotřebu naší  pětičlenné rodiny s tím, že chováme 11 slepic hybridního druhu. V zimě jsme měli z hejna průměrně 8,7 vejce/den bez zateplení a přísvitu v kurníku. Jak se dny prodlužují, tak se zvyšuje i snáška vajec např. na jaře byla průměrná snáška 9,8 vejce/den.  Měsíčně  vyprodukujeme zhruba 300 vajec s tím, že  pro naši rodinu stačí zhruba 100 vajec, zbytek prodáme sousedům a uhradíme si tím náklady na krmivo a investici do kurníku. Pokud chcete vejce pouze pro vlastní spotřebu, tak vám bude stačit 5 – 6 slepic. Největší vliv na snášku má spokojenost slepic a hlavně krmivo a dostatek vody. 

Umístění kurníku

do zahrady i na dvorek

Umístění se řídí několika pravidly

  • umístíme kurník do roviny
  • místo nesmí být v dolíku, ideální umístění je na rovném mírně vyvýšeném místě, tak aby veškerá dešťová voda odtékala mimo kurník a nedošlo k jeho zaplavení
  • naše kurníky s voliérou doporučujeme umístit na betonový základ z obrubníků i přesto, že mají spodní části rámů tlakově impregnované pro trvalý kontakt se zemí. Nejen, že tím prodloužíte životnost, ale hlavně bude kurník ukotven proti silnému větru. Ostatní kurníky doporučujeme vypodložit např. cihlou, ať se neboří a jsou více chráněny před vlhkem.  
  • umístění okna kurníku ideálně na jihovýchod a to z důvodu snížení proudění studeného vzduchu do kurníku a co největší expozice slunečního světla
  • u kurníku s voliérou si uvědomte, že na daném místě může stát desítky let a okolní stromy za tu dobu vyrostou, kořenový systém by tím mohl nepříznivě působit na konstrukci kurníku

Snáškové místo a hřad

čistota a bezpečí

Obecně platí jedno snáškové místo (kukaň) pro 5-6 slepic. U snáškového místa je důležité vytvořit pro slepici vhodné podmínky k uhnízdění a udržení čistoty.  Snáškové místo kurníku KOKOBOX je z tohoto důvodu vyrobeno odnímatelné pro snadné čištění nejen snáškového místa, ale i kurníku. Dlouho nás trápilo znečištění vajec od běháků při nepříznivém počasí, ale po změně podestýlky na konopnou se nám čistota vajec rapidně zlepšila. Další možnost je pořídit si snáškové místo s odkulem vajec do zásobníku.

Zvířatům také musíme umožnit hřadování, což je součást jejich přirozeného chování. K tomu nám poslouží hřady, které jsou nejvyšším bodem v kurníku. Umísťujeme je cca 40 cm od sebe. Tvar hřadů může být hranol nebo střešní lať široká cca 4 až 6 cm se sraženými hranami. Nedoporučujeme mít hřady s kulatým průřezem, aby nedocházelo vlivem zvýšeného tlaku ke zbytečným deformacím hrudní kosti.

Okno a ventilace

Čistý vzduch

Slepice nemají rády vlhko a průvan. Při velkém vlhku slepicím navlhne peří a nevytváří se jim tak dostatečná tepelná izolace a průvan jim způsobí nachlazení. Zima jim však vadí pouze při velkém mrazu, kdy jim mohou omrzat hřebínky a volátka. Ventilace u kurníků KOKOBOX probíhá mezi regulovatelným oknem a vstupním otvorem do kurníku, kde dochází k přirozené cirkulaci.

Podestýlka

naše holky frčí na konopí

Většina chovatelů používá do kurníku podestýlku z řezanky, hoblin nebo usušené trávy ze sekačky. Nevýhodou je prašnost, časté čištění kurníku, nízká absorpce zápachu (amoniaku) a tím i zvýšená časová náročnost. Naše kurníky KOKOBOX jsou speciálně vyvinuté pro používání podestýlky z konopného pazdeří, která má nejlepší parametry v absorpci vlhka, eliminace zápachu a  prodloužení doby čištění na několik měsíců. Více o konopné podestýlce naleznete zde.

Prevence v chovu drůbeže

Čistota půl zdraví

Cílem chovatele je dosažení a udržení maximálního zdraví chovaných zvířat. Zdravá a kvalitní zvířata totiž produkují kvalitní vejce vhodné pro naši výživu.  Základem je mechanická očista vnitřní části kurníku v pravidelných intervalech. Zejména obvodových stěn, hřadu, trusných stolů a krmítek. Nutno je odstranit všechny zaschlé zbytky trusu a krmiva a po této mechanické očistě je vhodné provést dezinfekci. Cílem je snížit počet choroboplodných zárodků a parazitů v kurníku. Vhodné je ošetřit kurník roztokem sava, hašeného vápna nebo některého z dalších přípravků pro tyto účely určených. Aplikace těchto přípravků by měla proběhnout v době, kdy není drůbež v kurníku z důvodů, že jejich výpary mohou být pro drůbež toxické. 

Parazité drůbeže

prevence je základ

Parazitická onemocnění patří mezi nejčastější onemocnění drůbeže, především ty vnějšího typu. Parazité žijí v peří drůbeže a přisávají se jí na kůži. Mezi hlavní představitele patří:

  • čmelík drůbež napadá zpravidla pouze přes noc. Přes den žije ve spárách kurníku. Čmelíci se u slepic rychle rozmnožují, proto dochází snadno k jejich přemnožení. Jsou pro drůbež obzvláště nepříjemným cizopasníkem, živí se totiž jejich krví. Tím drůbež velmi oslabují. Díky přístupu ke krvi slepic je mohou nakazit i dalšími nemocemi jako je drůbeží mor, encefalitida, leukémie. Je nutno pravidelně kurníky desinfikovat.
  • všenka  je nejčastěji se vyskytujícím se vnějším parazitem u drůbeže. Objevuje se v peří okolo kloaky, pod křídly a na trupu. Na drůbeži pobývají ve dne i v noci. Při silném rozmnožení tohoto cizopasníka můžete v peří drůbeže najít chumáče vajíček nalepených na kůži, jejímiž šupinkami se dospělí jedinci živí.
  • blechy, které známe od psů a koček, se  mohou objevit i u slepic. Blechy způsobují slepicím taktéž velké svědění. Výskyt blech se na slepicích může projevovat ztrátou hmotnosti, vytvořením lysích míst v peří.

Slepice se zbavují parazitů ze svého peří popelením, čímž udržují dobrou kvalitu svého peří. Prevencí před parazity je kompletní vyčištění a desinfekce kurníku se snáškovým místem 2x do roka. Vyměnění konopné podestýlky a přidání křemeliny. Kurníky  KOKOBOX  se liší od konkurence tím, že spodní část kurníku je plastová a ostatní plochy z voděodolné překližky. Tím dosahujeme dlouhé životnosti kurníku s minimem spár. 

Predátoři a domácí mazlíčci

bezpečí nade vše

Prvním důvodem ztráty na drůbeži je škodná, ať v podobě lišky, kuny, domácích psí mazlíčků nebo jestřába. Ztrátám lze předejít několika způsoby

  • automatická dvířka do kurníku, kterých je na trhu hned několik typů se v zásadě liší typem zavírání. Zavírání na základě pokynu snímače denního světla, tzn., že otevírají s východem slunce a zavírají se západem slunce s tím, že lze nastavit časovou prodlevu. Nevýhodou může být zastínění čidla stromem, dlouhou bouřkou, kdy je dlouhou dobu zataženo a kurník se zavře dříve, než se drůbež schová. Další možností je zavírání na základě nastavení času, např. u nás víme, že v 7 hodin ráno je na dvoře již cvrkot, a tak nastavím otevření kurníku na tento čas. Nevýhoda je častější nastavování na základě ročního období.
  • okno s ochranným pletivem proti vniknutí
  • voliéra s chovatelským pletivem je to nejlepší co můžete mít. Preventivně chrání před dravci všeho druhu i ptačí chřipkou. Pokud chováte větší domácí psí mazlíčky, tak doporučujeme žárově pozinkované pletivo se silnějším drátem bez PVC povlaku, který mohou mazlíčci okusovat.
  • základ z obrubníků nebo ztraceného bednění je nejlepší řešení pro ochranu proti predátorům a dlouhou životnost kurníku s minimum starostí
  • proti-podhrabová síť, která se instaluje okolo celého kurníku s voliérou mělce pod zem slouží jako preventivní zábrana proti predátorům. Predátor hrabe vždy u paty plotu maximálně 30 cm od něj, takže postačí proti-podhrabové pletivo o šířce 50 cm. Instalace kurníku je však pracnější a životnost podstatně nižší, než u základu z obrubníků.

Výživa nosnic

Vím, co jím

Průměrná hybridní nosnice má hmotnost cca 2 kg. Za snáškové období vyprodukuje minimálně cca 260-280 vajec v optimálních podmínkách ještě o 20 % více. Nosnice je krmena bez omezení kompletní krmnou směsí, které denně spotřebuje 100-125 g. V krmné směsi musí dostat cca 17-20 g bílkovin, 4-5 g vápníku a desítky dalších normovaných živin včetně spektra vitamínů a mikroelementů. Granulované krmivo je pro nosnice do 30. týdne věku vhodné zejména v počátečním období snášky, kdy má nosnice vyšší nároky na živiny. Předložená krmná dávka je jednotná a drůbež příjme vše, co je jí předloženo. Běžně dostupné příliš jemné šroty nejsou nosnicemi zpravidla dobře přijímány, proto je vhodné prašné části zamíchat např. do vlhké směsi krmiv. Celé obiloviny (např. pšenice) zase představují zvýšené energetické nároky na trávení. Hrubě šrotovaná sypká směs pozitivně ovlivňuje produkci trávicích enzymů, což maximalizuje využití živin z krmiva. Je vhodná ideálně od 30. týdne života nosnice. Slepicím můžete, také přilepšit zbytky z vaší kuchyně jako jsou slupky, odkrojky ovoce a zeleniny či usušené a rozdrcené skořápky vajec. Uvědomte si, že kvalita vajec je přímo úměrná kvalitě stravy nosnic a tudíž i kvalitě vaší stravy. 

Nezapomeňte také, že pro nosnice je zásadní dostatek vody, které kupodivu spotřebují velké množství.

KOKOBOX na sociálních sítích:

© Roantes s.r.o.

Roantes s.r.o.

Štěpán JAVORČÁK

Adresa