Konopné a lněné pazdeří

Slepice v suchu a bez zápachu

Z čeho se konopné pazdeří vyrábí

letnička, která překvapí

Konopné pazdeří se nachází uvnitř stonků jako dřevitá dužina. Vzniká při získávání konopného vlákna ze stonků pomocí rosení, lámání a vytírání v tírně, která je na to uzpůsobena. Ve stoncích se nachází průměrně 55 % pazdeří. Konopné pazdeří obsahuje 53 % celulózy, 21 % ligninu, 18 % ostatních látek (protein, pektin) a pod 10 % vody. Pazdeří se  využívá především jako podestýlka pod zvířata anebo ve stavebnictví. Velikost kousků jednotlivých částí pazdeří je do 1,5 cm.

Vysoce absorpční

absorbuje čtyřnásobek vlastní váhy

Savost pazdeří je více než 400 %, což je 12krát vyšší než má sláma a 4krát vyšší než u hoblin. Konopí absorbuje rychlostí 7,43mg/min a rozptyluje se 12,6 mg/min. Díky tak vysoké savosti stačí menší vrstva se zachováním stejné účinnosti. pH konopného pazdeří je neutrální a je vhodné i pro alergická zvířata. Strávíte méně času uklízením po vašich zvířatech a díky tomu ušetříte nejen čas ale i peníze.

Snížení zápachu

jde to i bez vůně venkova

Drobné póry v pazdeří vypouštějí vzduch, zatímco drží rozkládající se látku. Kapsy nacházející se v pazdeří udržují pachy způsobené hnilobou a plísní uvězněné uvnitř. Díky nim je také konopí tak vysoce absorpční. Póry a otevřená struktura zajišťuje proudění vzduchu nahoře a zároveň zachycuje nepříjemný zápach vespod. Konopná podestýlka tak zůstává suchá a snižuje zápach amoniaku mnohem lépe než ostatní podestýlky.

Biologicky rozložitelné

Pouze papír se rozloží rychleji

Konopí se využívá při fytoremediaci, což je proces odstraňování toxinů z půdy, vody a vzduchu. V současné době se například používá v místě jaderné katastrofy v Černobylu. Konopí je velmi nenáročná rostlina a dokáže se přizpůsobit v různých klimatických podmínkách a typech půdy. Škůdci jsou při pěstování nevýznamným problémem, a proto se také nemusí využívat neekologických postřiků a pesticidů. Technické konopí je rozhodně velmi užitečná  rostlina s velkou budoucností.

Snížená prašnost

Čistý vzduch při hrabání

Podestýlku z konopného pazdeří doporučují jak veterináři, tak farmáři a obzvláště pro alergiky. Zvíře i člověk ocení menší vystavení částicím prachu, které jsou příčinou vyvolání alergie. Konopí produkuje výrazně méně prachových částic než sláma, seno nebo hobliny a pomáhá také lépe odolává proti plísním než obyčejné materiály používané pro podestýlku. Nemoci dýchacích cest jsou druhou nejčastější příčinou ztrát na drůbeži hned po predátorech.

Aplikace v chovu

lépe už to nejde

5/5

Hluboká konopná podestýlka vytváří díky své savosti optimální klima tím, že odebírá přirozenou vlhkost z prostoru kurníku a koncentruje jí v podestýlce, čímž vznikají skvělé podmínky pro kompostování. Při kompostování je cílem získat rovnováhu uhlíku, dusíku a vlhkosti, tak abyste vytvořili dobré prostředí pro prospěšné mikroby. Tyto mikroby vám na oplátku požírají a rozkládají výkaly spolu s nezdravými bakteriemi. Díky unikátní celoplastové vnitřní části kurníku KOKOBOX může probíhat proces kompostování bez vlivu na životnost kurníku a čištění se prodlužuje na šest a více měsíců.  Mezi hlavní benefity tohoto řešení patří snížení zápachu, snížení vlhkosti v kurníku,  prodloužení čistícího cyklu z jednoho týdne na několik měsíců a skvělý kompost, který vám bude každý zahradník závidět.

KOKOBOX na sociálních sítích:

© Roantes s.r.o.

Roantes s.r.o.

Štěpán JAVORČÁK

Adresa